Free Press Journal

Asian Games 2018: Schedule of events of Indian players on Day 9

FOLLOW US:

Asian Games hockey, Asian Games hockey India, Asian Games women’s hockey, Asian Games 2018, asian games 2018 india, Asian Games schedule, Asian Games News, Asian Games 2018 live updates, Asian Games 2018 Day 11 Live, India at asian games 2018, asian games 2018 media, asian games result

Jakarta/Palambang: Following is the schedule of Indian contingnt on the day 9 of Asian Games 2018.

BADMINTON: (10:30 AM)

Women’s Singles Semifinals: Saina Nehwal vs Tzuying Tai (Chinese Taipei)


Women’s Singles Semifinals: PV Sindhu vs Akane Yamaguchi (Japan)

BOXING:

Men’s Light Fly (49kg) Round of 16: Amit vs Kharkhuu Enkhmandakh (Mongolia) (5:15 PM)

Men’s Bantam (56kg) Round of 16: Mohammed Hussam Uddin vs Enkh-Amar Kharkhuu (Mongolia) (6:15 PM)

Men’s Light Welter (64kg) Round of 16: Dheeraj vs Nurlan Kobashev (Kyrgyzstan) (7:00 PM)

Men’s Middle (75kg) Round of 16: Vikas Krishan vs Tanveer Ahmed (Pakistan) (3:00 PM)

ATHLETICS:

Women’s Long Jump (Final): Neena Varakil, James Nayana (5:10 PM)

Men’s Javelin Throw (Final): Neeraj Chopra, Shivpal Singh (5:15 PM PM)

Women’s 400m Hurdles (Final): Jauna Murmu, Anu Raghavan (5:15 PM)

Men’s 400m Hurdles (Final): Dharun Ayyasamy, Santosh Kumar Tamilarasan (5:30 PM)

Men’s High Jump (Final): Chethan Balasubramanya (5:30 PM)

Women’s 3000m Steeplechase (Final): Sudha Singh, Chinta (5:45 PM)

Men’s 3000m Steeplechase (Final): Shankar Lal Swami (6:00 PM)

Men’s 800m Qualification: Jinson Johnson, Manjit Singh (6:35 PM)

CANOE/KAYAKING:

Canoe TBR 1000m Men: India (8:30 AM)

EQUESTRIAN: (6:30 AM)

Jumping Individual Qualification: Kevic Kaevaan Setalvad, Chetan Reddy Nakula, Kevic Zahan Setalvad

Jumping Team Qualification: India

HOCKEY:

Women’s Pool B: India vs Thailand (12:30 PM)

SEPAKTAKRAW:

Men’s Regu Preliminary Group B match: India vs Nepal (9:30 AM)

SQUASH:

Men’s Team Pool B: India vs Indonesia (11:00 AM)

Men’s Team Pool B: India vs Singapore (5:00 PM)

Women’s Team Pool B: India vs Iran (11:00 AM)

KARATE:

Men’s 75kg 1/16 Final: Sharath Kumar Jayendran vs Muil Kim (8:15 AM)

Men’s 84kg Quarterfinal: Vishal (12:42 PM)

TABLE TENNIS:

Men’s Team Group D: India vs Macau (10:30 AM)

Men’s Team Group D: India vs Vietnam (2:30 PM)

VOLLEYBALL:

Women’s Team Pool B match: India vs China (11:00 AM)