Free Press Journal

Asian Games 2018: India’s schedule at Day 10 of the Games; Where to watch Live

FOLLOW US:

Asian Games hockey, Asian Games hockey India, Asian Games women’s hockey, Asian Games 2018, asian games 2018 india, Asian Games schedule, Asian Games News, Asian Games 2018 live updates, Asian Games 2018 Day 11 Live, India at asian games 2018, asian games 2018 media, asian games result

Jakarta: On Day 10 (August 28) of the Asian Games 2018, PV Sindhu will look to add a ninth gold medal to India’s medals’ tally when she takes on Chinese Taipei’s Tai Tzu Ying in the Women’s Singles final. Tzu Ying had defeated Nehwal in a semifinal on Monday.The two compound archery teams will battle it out with Korea for the first prize in the team event. That apart, Jinson Johnson and Manjith Singh will feature in the Men’s 800m final on Tuesday, August 28. Hima Das and Dutee Chand, who have bagged silver already, will begin their campaign in the 200m run as well. Here’s India’s full schedule on Day 10 of the Asian Games 2018 –

(PTI) Following is the schedule of Indian contingent on the 10th day of the Asian Games tomorrow.

ARCHERY:


Compound Women’s Team Final: India vs Korea (11:15 AM IST)

Compound Men’s Team Final: India vs Korea (12:05 PM IST)

ATHLETICS:

Women’s Hepthalon: Swapna Barman, Purnima Hembram (7:30 AM IST onwards)

Women’s 200m Qualification: Hima Das, Dutee Chand (8:15 AM IST onwards)

Women’s Javelin Throw: Annu Rani (5:55 PM IST)

Men’s 800m Final: Jinson Johnson, Manjit Singh (6:10 PM IST)

Women’s 5000m Final: Suriya Loganathan, Sanjivani Baburao Jadhav (6:20 PM IST)

Men’s 45x400m Relay Final: India (7:15 PM IST)

BADMINTON:

Women’s Singles Final: PV Sindhu vs Tai Tzuying (Chinese Taipei) (11:40 PM IST)

BOXING:

Women’s Feather (57kg) Quarterfinals: Sonia Lather vs Jo Son Hwa (North Korea) (1:00 PM IST)

Women’s Light (60kg) Quarterfinals: Pavitra vs Hasanah Huswatun (Indonesia) (1:45 PM IST)

BRIDGE:

Mixed Pair Qualification (8:00 AM IST onwards)

Men’s Pair Qualification (8:30 AM IST onwards)

Women’s Pair Qualification (8:30 AM IST)

CYCLING:

Women’s Keirin: Deborah, Sonali Chanu (7:30 AM IST onwards) Women’s Team Pursuit: India (7:48 AM IST onwards)

EQUESTRIAN:

Jumping Individual and Team: Kaevaan Kevic Setalvad, Vhetan Reddy Nakula, Zahan Kevic Setalvad (6:30 AM IST)

HOCKEY:

Men’s Pool A match: India vs Sri Lanka (2:30 PM IST)

KURASH: (Starts at 12:30 PM)

Men’s 66kg: Jatin

Men’s 66kg: Jacky Gahlot

Men’s +90kg: Aswin Chandran Pandari, Parikshit Kumar

Women’s 52kg: Malaprabha Yallappa Jadhav, Pincky Balhara

SEPAKTAKRAW:

Women’s Quadrant Preliminary Group B match: India vs Japan (12:30 PM IST)

SQUASH:

Women’s Team Pool B match: India vs Thailand (8:30 AM IST)

Women’s Team Pool B match: India vs Indonesia (5:00 PM IST)

Men’s Team Pool B match: India vs Qatar (2:30 PM IST)

TABLE TENNIS: (Starts at 8:30 AM IST)

Men’s Team and Women’s Team Semifinals and Finals

VOLLEYBALL:

Men’s: India vs Pakistan (11:00 AM IST).